Konut Elektriği

Konut Elektriği

On grid güneş enerjisi sistemler şebeke elektriğine bağlı olarak çalışırlar. Çalışma prensipleri genel olarak şöyledir;

Gündüzleri güneş panellerinde üretilen elektrik enerjisini öncelikle öztüketim olarak konut içerisinde tüketilirken üretim fazlası elektrik var ise şebekeye verilir. Eğer üretilen elektrik, anlık tüketim için yetersiz kalırsa eksik kalan güç şebekeden otomatik olarak karşılanır. Güneşin olmadığı akşam saatlerinde ise evin ihtiyacı olan elektrik şebekeden karşılanır. Her ay sonunda şebekeye verilen ve şebekeden çekilen elektrik hesaplanarak mahsuplaşılır. Şebekeye verilen elektriğin fazla olması durumunda fark tutarın bedeli dağıtım şirketi tarafından hesabınıza yatırılır. Şebekeden çekilen elektriğin fazla olması durumunda fark tutar tarafınıza fatura edilir.

Şebekenin düzenli olarak çalıştığı ve fazla kesinti olmayan konutlarda On grid güneş enerji sistemi ekonomik olması açısından en uygun çözüm olabilir.

Uygulama Alanları

Ülkemizde bugüne kadar sadece sıcak su üretimi için kullanılan güneş enerjisi ile artık elektrik üretmek çok kolay.

Güneş ışınlarını elektriğe çeviren solar sistemlerin evlerde kullanımı, panel fiyatlarının düşmesi ile dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır.

Çatı GES ile çatısı müsait olan ve fazla gölgelenmeye maruz kalmayan her mesken enerji ihtiyacının tamamını güneşten karşılayabilir.