Solar Konstrüksiyon

Solar Konstrüksiyon

Güneş enerjisi tesislerinde, panel ve inverterden sonra belki de en önemli üçüncü ekipmanı konstrüksiyon yani metal taşıyıcı sistemler oluşturuyor.

Oluşturulan konstrüksiyon ne kadar sağlam ve uzunömürlü malzemelerden yapılmış ise tesisiniz de o kadar sağlam ve uzun ömürlü olmaktadır.

Arazi Tipi Solar Konstrüksiyon uygulamaları iki yöntem şeklinde yapılabilmektedir.

Bu yöntemlerden ilki ayakların araziye çalışması ile geçekleştirilmektedir. Diğer yöntem ise ayakların oluşturulacak beton blok üzerine monte edilmesi şeklindedir. Her iki uygulama şeklide arazinin durumuna, yatırımcının isteklerine göre uygulama yapılmaktadır.

Çakma yöntemiyle yapılacak projelerde, kullanılacak malzemenin 25 yıl toprak altında kalacağı hesaplanarak, ona göre seçilmesi gerekir.

Taşıyıcı malzemelerin birleştirilmesinde kullanılacak cıvatalar mutlaka inox olmalıdır. İleride cıvatalarda meydana gelebilecek paslanma ya da deformasyon santralin ömrünü etkileyecektir. En iyi malzemelerin seçilmesinin yanında montajında çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Uygulanacak projenin statik hesabında, zemin etüt raporu önemli bir
konudur.

Yatırımcıların ve EPC firmalarının, taşıyıcı sistemlerin bir mühendislik projesi ve inşaat uygulaması olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekir.

Çatı Tipi Solar Konstrüksiyon uygulamaları çatının şekline, yapım ve kaplama malzemesine göre değişiklik göstermektedir

EN-AW 6063
(AlMgSi0,5) Malzeme kalitesi

Arazi & Çatı Tipi
Uygulama kapsamı

2,71 gr/cm3
Özgül ağırlık

Aşık Profilleri
Zet Profiller